"JSEM ZKUŠENÁ VÝŽIVOVÁ PORADKYNĚ S MNOHALETOU PRAXÍ A POZNATKY, JAK STRAVA OVLIVŇUJE NEJEN NAŠI POSTAVU, ALE I NÁLADU A ENERGII"


Recepty

Vyzkoušejte recepty prověřené mými dětmi a klienty. Jedná se o zdravější varianty klasických jídel nebo jídla ve stylu LCHF.


Cuketové bramboráčky s mozzarellou

Cuketové bramboráčky s mozzarellou

Co mám dcery doma a vařím každý den, dost často volím jídla z masa. Co si budeme povídat, taková omáčka uvařená ve větším množství, vystačí na druhý den. Navíc vařím převážně jídla, které mají holky rády, aby to snědly. Ony nejsou náročné, pokud by to bylo na nich, máme jeden den boloňské špagety, druhý den bramborovou kaši s karbanátky nebo se sekanou či řízkem. A takto stále dokola :-) Jelikož já preferuji trochu jinou stravu a už vůbec nepotřebuji každý den maso, občas si udělám nějakou rychlovku pro sebe. A jelikož nejsem ani velkým fandou příloh, cuketové placičky se zeleninou byly pro mě naprosto parádní!

Batátové lasagne

Batátové lasagne

Lasagne miluje celá naše rodina. Pravé lasagne z těstovin vaříme zhruba 1x za měsíc. Kdyby to mohlo být podle holek, podávaly by se minimálně 1x týdně. Těstoviny máme domácí ze špaldové mouky a z domácích vajíček. I přesto je to ale sacharidová nálož a k večeři se určitě nehodí. Zkusila jsem tedy těstovinové pláty nahradit batáty. My s manželem jsme si pochutnali, jedna dcera si dala a prý to nebylo špatné, druhá si dala jen maso, batáty odmítla a ta třetí si nedala vůbec. Nevěším ale hlavu, všechna jídla, která v posledních týdnech milují, také nezačaly zrovna slibně.

Quinová kaše s opečeným banánem

Quinová kaše s opečeným banánem

Možná máte snídaně na jedničku. Zdravé, bohaté na živiny. Uspokojí vás chuťově a zároveň vydržíte být sytí dlouhé hodiny. Jen si říkáte, když to takhle jde lehce se snídani, půjde to jak po másle až do večera. S postupujícím dnem však klesá vaše odhodlání uvařit si kvalitní, vyvážené jídlo. A rozpečený hermelín je jediný gurmánský počin, kterého jste schopni. A aby se neřeklo, natrháte si k němu listy salátu, aby bylo na talíři něco zeleného. Během dne na nás působí mnoho faktorů, musíme činit nemálo rozhodnutí. K ránu je naše rozhodovací "kapacita" největší, ale poté, co jsme řešili, co si vezmeme my nebo děti na sebe, učinili mnoho pracovních rozhodnutí, ale i to, na co se budeme koukat nebo co číst... Už prostě není síla rozhodnout, co si dáme k večeři. Když si hned po vyvážené snídani uděláte čas a rozmyslíte, co budete vařit k obědu, co k večeři, napsat si to někde na papír nebo prostě pak vzpomenout, máte to vyřešeno :-)

"Výletní sůši" alias čočkové sušenky

"Výletní sůši" alias čočkové sušenky

Sušenky z červené čočky, aneb "výletní sůši". Z vlastní zkušenosti doporučuji používat druhý název, alespoň ze začátku. Naše dcery mají občas tendence, když zaslechnou, že je něco zdravého, čočkového apod., se zaseknout a ani neochutnat. Takže už to neříkám a snažím se tvářit neutrálně. Když totiž vypadám moc nadšeně a v očekávání, zaseknou se také. Každopádně, že jde o čočku již vědí, ale sušenky si hned od začátku tak oblíbily, že jsou ochotny vzít čočku na milost. V sobotu bylo tak nádherné počasí, že jsme vyrazily do přírody. A jelikož se snažím brát na výlety domácí svačiny a vždy něco dobrého, když by případně došla energie, peču různé druhy sušenek a cookies. Tyto jsou každopádně favorité. Potvrzeno i od ostatních dětí, které byly na výletech s námi 🙂 I cizím dětem nabízím "sůši" s neutrálním výrazem.

Frittata vafle

Frittata vafle

Vafle jsou oblíbenou snídaní dcer. Jelikož se s manželem stravujeme nízkosacharidově, hledala jsem ke klasických vaflím alternativu. Inspirovala jsem se u Thermomixu, kde je recept Vafle ála frittata. Trochu jsem se obávala, zda výsledné těsto bude držet při sobě. Zbytečně. S těstem se opravdu krásně pracovalo a vafle byly výborné. Navíc chutnaly i holkám a byly snědené dříve než vafle pro ně :-)

Fermentovaná ovesná kaše

Fermentovaná ovesná kaše

Mezi klasickou ovesnou kaší uvařenou v mléce nebo ve vodě a fermentovanou kaší je velký rozdíl. Jednak chuťově, ale především v tom, že vločky jsou lépe stravitelné a výbornou potravou pro naše střevní bakterie. A přitom její příprava zabere jen chvilinku. A navíc neobsahuje jen samé sacharidy, po jejichž konzumaci budete celý den jak utržení ze řetězu 🙂

Lněné placičky

Lněné placičky

Tyto placičky nebo je můžeme považovat třeba za lívanečky, jsou velice chutné a hlavně je můžete připravit na slano nebo na sladko. Navíc jsou velice rychlé, příprava vám zabere 2 minutky. Přesto jsou placičky výživné, a o to tady jde. Dodáte tělu mnoho prospěšných tuků, vlákniny a pokud si navrch dáte štědrou porci tvarohu/sýra, tak i zvýšíte množství bílkovin. Pochutnáte si a nemusíte se bát, že vám hladina cukru v krvi vystřelí až do nebes, takže zůstanete sytí na delší dobu. Lze připravit ke snídani nebo ke svačině.

Toast bez mouky

Toast bez mouky

Leden je ideální dobou "restartovat" svůj metabolismus. Odlehčit ve smyslu vyřazení potravin, které zhoršují záněty jako je lepek a cukr. Kombinace nekvalitních tuků a cukrů, kterou jsme si dopřávali o svátcích, je tou nejhorší pro náš metabolismus. K tomu i "kapka" alkoholu" a nestačíme se divit, co se to děje. Jsme unavení, nateklí, máme chutě... Zkrátka nejsme ve své kůži.

Sacher kousky

Sacher kousky

Každým rokem peču klasické vánoční cukroví především pro návštěvu. A pak zdravější varianty bez cukru, mouky apod. Každým rokem také přidávám jedno nebo více druhů nového cukroví. Letos jsem se inspirovala časopisem Apetit a zkusila jejich Sacher cukroví. Jen jsem některé ingredience malinko poupravila nebo ubrala :-) Každopádně výsledek se povedl, jelikož miluji čokoládu, tak i když je toto cukroví spíše to klasické, asi neodolám :-)

Jsem expertkou na zdravý životní styl. Ukazuji klientům cestu, jak nebýt otrokem svých chutí. Jak si najít svobodu ve stravování, cítit se ve svém těle dobře, ovládat své chutě a navíc zhubnout.