Adrenální únava - aneb když jsou naše nadledvinky unavené
Nadledvinky jsou párovým orgánem, který je umístěn nad ledvinami. Sice se jedná o malé orgány - žlázy, ale mají zásadní vliv na chod našeho organismu. Produkují mnoho hormonů, které si spojujeme především se stresem. Nejznámější z těchto hormonů jsou kortizol, noradrenalin, adrenalin nebo DHEA. I když jsou tyto hormony potřeba pro správnou reakci organismu, jejich vliv ovlivňuje i jiné soustavy. Jejich nerovnováha negativně ovlivní např. pohlavní hormony.
Možná se vám už také stalo, že se nedokážete přinutit k běžným činnostem, natož pak:
- jíst zdravě,
- sportovat,
- nejíst ty sladkosti,
- neležet u TV a místo toho jít brzy spát,
- uvařit zdravé jídlo a neodbývat se,
- nakoupit kvalitní potraviny a ne polotovary.
Přesto uděláte přesný opak. Protože to prostě nejde. Teď ale nemyslím lenost, kdy se vám občas nechce. Myslím skutečnou neschopnost fungovat v každodenním životě. Většinou se nám to stane poté, co jsme byli dlouhodobě pod velkým stresem. Když už máme to nejhorší za sebou, myslíme si, že se vše opět navrátí do původních kolejí, ale ono ouha, nejde to. Jako kdyby nám došlo palivo. A nemůžeme se zase "nahodit". Popř. se nahazujeme na kratší dobu díky různým stimulantům v podobě kávy, alkoholu, sladkostí. To sice na chvíli zabere, ale poté se vrátíme tam, kde jsme byli nebo se cítím vlastně ještě hůř. Tyto stavy se nedějí jen přepracovaným manažerům, můžou postihnout i maminky na mateřské nebo ženy/muže v jakémkoliv věku.
Tomuto stavu se říká Adrenální vyčerpání nebo také vyčerpané nadledvinky. Nadledvinky jsou malý párový orgán, který produkuje mnoho hormonů, a jeden z nich je KORTIZOL. Kortizol se uvolňuje v případě stresu. Příroda to má dokonale vymyšlené a vždy když jsme v nebezpečí, kortizol nás vybudí k útěku nebo k boji. Jenže tohle fungovalo v minulosti, kdy jsme byli ve stresu z důvodu ohrožení života. V současné době jsme ale ve stresu xkrát za den, za volantem v autě, v zaměstnání, ale i doma s rodinou. A co potom dlouhodobý-chronický stres, který si ani neuvědomujeme? Na takovou zátěž nejsou nadledvinky připravené a produkce kortizolu může značně stagnovat nebo být nadměrná.
A jak poznáme, že máme unavené nadledvinky?
- ráno jsme unavení, i když jsme spali více jak 8 hodin,
- máme problémy s usínáním, večer můžeme být aktivní, nechce se nám do postele, ale ráno máme problém vstát,
- máme velké chutě na sladké/slané,
- míváme po ránu problém se "nastartovat", potřebujeme silnou kávu, aby nás probudila,
- cítíme nechuť cokoliv dělat, nedává nám to smysl, musíme se do všeho nutit,
- máme problém dotáhnout věci do konce,
- cítíme pocity úzkosti, deprese
- přibýváme na váze, především v oblasti pasu,
- mohou se projevit zdravotní problémy (autoimunitního charakteru, snížená funkce štítné žlázy...), nízký krevní tlak apod.
Dopad kortizolu na hormonální systém:
Kortizol je steroidní hormon, který vzniká z cholesterolu. Ovlivňuje v těle většinu orgánových systémů. Např. dlouhodobé účinku stresu mohou v případě rozmnožovací soustavy přispívat k premenstruačnímu syndromu a zejména k ženské neplodnosti. Jak je to možné? Tvorba kortizolu postupuje po stejné biochemické dráze jako tvorba progesteronu. Potřebuje-li tělo vlivem stresu kortizol, pak vzniká na úkor progesteronu, jednoho ze svých prekurzorů. Ženy v menopauze, které trpí únavou nadledvin, mohou mít více nepříjemných symptomů. Tvorba pohlavních hormonů přechází v menopauze z vaječníků na nadledvinky a pokud jsou přetížené "tvorbou" kortizolu, deficit progesteronu může být ještě větší.
Dopad kortizolu na glykémii:
Ve zdravém organismu se kortizol uvolňuje k ránu a způsobí, že se probudíme (pokud nevstáváme na budík :-)). Jeho vyšší hodnota nás správně nabudí na nový den a jeho vrchol je právě v dopoledních hodinách. Jelikož se jeho vlivem zvyšuje hladina cukru v krvi, může se stát, že nevhodně zvolená snídaně nám společně s kortizolem zvedne glykémii. Během dne hladina kortizolu klesá, další hormon melatonin naopak stoupá a k večeru nám správná rovnováha mezi těmito hormony umožní usnout.
Co dělat, když nás trápí adrenální únava:
U každého může probíhat adrenální únava jinak a v jiném rozsahu. Stejně tak i opatření, která uděláme, budou mít na každého jiný efekt. Všeobecně se doporučuje a co mám vyzkoušené u klientek, že pomáhá:
1. Zlepšit spánek - potřeba spánku je individuální, ale vždy je důležité, aby byl spánek regenerační a kvalitní. Spánek je pro tělo zásadní - endokrinní systém uvolňuje ve spánku růstový hormon, hormony štítné žlázy a hormony nadledvin, aby se organismus mohl připravit na další den.
- Zkuste si najít před-spánkové rituály jako meditace, afirmace, četba knížky.
- I když je to někdy těžké, snažte se před spaním omezit modré světlo.
- Navečeřte si cca 2-3 hodiny před spaním, cca 1 hodinu před spaním si dejte jen něco lehkého, abyste zamezili snížení hladiny cukru v krvi během spánku, které by vás mohlo probudit.
- K navození spánku mohou pomoci bylinky v podobě čajů nebo tinktur (meduňka, levandule, kozlík, mučenka v kombinaci s hořčíkem apod.
2. Zlepšit stravovací návyky - strava zásadně pomáhá při navracení se do "normálního stavu". Většinou ale bohužel chybí energie nebo chuť to řešit. Proto doporučuji začít postupně zařazovat malé změny, které nebudou tak náročné a které zvládnete. Třeba se zaměřit na zlepšení snídaně - přidat bílkovinu do kaše, aby nebyla jen sacharidová (tvaroh, protein, namočená semínka/oříšky).
Většinou jsme schopni postarat se o rodinu, především malé děti, ale na péči o sebe už nezbývá energie. Pokud ale nedodáte péči sobě, hůře se budete starat i o další členy domácnosti.
- Omezte jednoduché cukry - pokud potřebujete energii, dejte si ovoce, kvalitní hořkou čokoládu, pohlídejte si, abyste měli ve stravě dostatek bílkovin.
- I když jste byli zvyklí nejíst večer, pro začátek si dávejte i menší II. večeři, abyste zabránili poklesu cukru v krvi před spaním, popř. aby vás hypoglykémie v noci nebudila. Může to být kousek mrkve se sýrem, kefír, vývar.
- Možná jste občas vynechávali snídaně nebo svačiny. Doporučuji tato jídla nevynechávat a opravdu se do 1 hodiny po probuzení nasnídat. Snídaně by měla obsahovat dostatek bílkovin, ale i komplexní sacharidy pro stabilizaci hladiny krevního cukru. V době svačiny (cca 10 hodin dopoledne), kdy je kortizol na svém maximu, doporučuji zařadit bílkovinové jídlo se zeleninou.
- Nepřehánějte to se stimulanty typu káva, alkohol, energy drinky - tyto stimulanty vás sice na chvíli nabudí, ale poté se můžete dostat ještě do větších obtíží nebo únavy.
- I když jsou půsty výborným způsobem, jak si pohlídat váhu a mají mnoho benefitů pro naše tělo, v době velkého stresu a při únavě nadledvinek bych půsty na chvíli vyřadila, případně zařazovala jen kratší. Všímejte si, jak se cítíte, jestli nejste více unaveni nebo vás nehoní častěji mlsná.
3. Nechtějte po svém těle zázraky hned, odpočívejte a buďte trpěliví - adrenální únava nepřišla ze dne na den, a její řešení také potřebuje svůj čas. Jelikož musíte řešit x-dalších věcí za den, někdy nejsou ideální podmínky pro řešení svých problémů. Zkuste myslet více na sebe, choďte na procházky, napusťte si vanu (do ní si dejte epsomskou nebo levandulovou sůl), přečtěte si knížku, dojděte si na masáž, zacvičte si jógu nebo taiči.
4. Pomoci vám mohou adaptogeny - ty jsou schopny zlepšit odolnost vůči stresu, koncentraci a soustředění. Pomoci mohou při poruchách spánku, chronickém únavovém syndromu, zlepšují funkci imunitního systému. Existují byliny, které dokážou podpořit kůru nadledvin, aby lépe fungovala, podporují mechanismy stresové odpovědi a správnou tvorbu kortizolu.
Vždy ale musíme přihlédnout k celkovému zdravotnímu stavu. Bylinky mohou zásadně pomoci, ale mají vliv na celý organismus a ne jen na konkrétní problém.
5. Změňte svoji reakci na stres - asi se vám to zdá jako divná rada. Sice víte, co je stres, ale možná jej vnímáte jako něco, co se děje tak nějak samo, bez vaší kontroly. Ale to je omyl. Je potřeba si uvědomit, že pokaždé když jsme ve stresu (trčíme v zácpě, sledujeme děsivý film, někdo nám řekne něco nepříjemného), vyvolá to v těle stejnou fyziologickou reakci, jaká by nastala i v případě skutečného ohrožení života. A co si budeme povídat, my ženy jsme v tom mistryně - vracet se ke všemu, co nám kdo kdy řekl, co jsme my měly říct a neřekly, jak jsme se měly zachovat apod. Takže si tuto stresovou situaci dokážeme odehrávat v hlavě x-krát za den.
A jak na postupné změny:
- U každého bude postup jiný, dle jeho nastavení. Mně pomáhá zhluboka dýchat, říkat si, že přeci nejde o život, uvědomit si, co se mi naopak daří, za co mohu být v životě vděčná - obrátit zkrátka pozornost na něco jiného.
- Nebude to snadně změnit své nastavení, ale když si uvědomíte, že na svůj pocit stresu dokážete vědomě reagovat jiným způsobem, ublíží vám o něco méně.
Nezapomeňte:
Uzdravení nadledvin vyžaduje individuální přístup podle stadia únavy nadledvin, ve kterém se právě nacházíte. V průběhu uzdravování je třeba postup upravovat.