Jak zvládnout Vánoce?

14.12.2021

Vánoce se kvapem blíží a i když třeba máte předsevzetí, že tentokrát se budete držet a nebudete se přejídat, lehce na tyto sliby před  haldou cukroví a všeho jídla, zapomínáte. Stačí si vzpomenout na loňské Vánoce. Zde máte pár užitečných tipů, jak letošní svátky zvládnout bez větší újmy na postavě a potažmo zdraví a náladě. 

Některá doporučení můžete zařadit již před začátkem svátků. 

  • Již před pečením cukroví vybírejte takové druhy, které jsou zdravější a odlehčenější. Počítejte ale s tím, že pokud na ně není rodina zvyklá, bude se tvářit všelijak. V tom lepším případě vám je pomůžou sníst vaše kamarádky, které se stravují zdravěji. Může se ale stát, že všechno cukroví zbyde jen na vás a vy tak nakonec sníte mnohem více než jste měla v úmyslu.
  • Z tohoto důvodu doporučuji zbytečně neriskovat a experimentovat jen zlehka. Věřte mi, mám s tím bohaté zkušenosti. Každopádně si ušetříte zklamání, že rodina nechápe, že jste to udělala kvůli jejich zdraví.

Takže mé doporučení před samotnými svátky: 

  • Místo klasické pšeničné mouky použijte špaldovou (bílou) mouku. Špaldová celozrnná je sice zdravější, ale také se chová úplně jinak než ta bílá, takže místo kompaktní hmoty se vám může vytvořit sypká směs (určitě vždy musíte použít více másla). 
  • Část klasické mouku můžete nahradit moukou z oříšků nebo semínek (mandlová, kokosová apod.) např. tyto Sacher kousky.
  • Používejte kvalitní tuky jako je máslo nebo kokosový olej nebo sádlo, dle povahy receptu. I když je klasické máslo dražší, určitě se vyplatí kupovat kvalitní tuk nejen na pečení cukroví.
  • Ubírejte množství cukru, vyzkoušejte i jiná alternativní sladidla typu xylitol, erythritol, med, ale zase záleží na typu cukroví, aby jste dosáhli požadované konzistence.
  • Vybírejte cukroví, ve kterém je hodně oříšků, sušeného ovoce - např. marokánky, různé nepečené kuličky s ovesnými nebo jinými vločkami.
  • Při samotné konzumaci cukroví si udělejte čas, dejte si pár kousků ke svačině. Abyste ochutnali, nikoli se přejedli a hlavně měli ještě místo na bílkovinu (např. jogurt) a tím získáte plnohodnotnější svačinu, kde nejsou jen sacharidy a tuky.
  • Mějte cukroví mimo svoje zorné pole. Nejlépe někde v krabici na horní polici. Pokud jej budete mít stále na očích např. na stole a pokaždé, když půjdete kolem si nevědomky zobnete, můžete sníst celý tác, aniž byste si to uvědomili. Určitě lepší alternativou jsou oříšky, ale i ty by se měly jíst v rozumném množství.

Domácí vánočka je výbornou snídaní na Štědrý den. Jedná se ale především o sacharidové jídlo s tukem. Doporučuji tedy poté sníst i hrst oříšků např. kešu. Dodáte tak tělu i malé množství bílkovin. Místo cukrem můžete vánočku posypat kokosovou moukou. 

Doporučení vztahující se na celé svátky:

  • Jedním z největších úskalí o svátcích je ten, že jíme odlišnou stravu než v jiných částech roku. Sváteční jídla obsahují většinou více sacharidů a zároveň tuků (vánočka, bramborový salát, cukroví, ale i různé domácí likéry). Obě makroživiny jsou samozřejmě důležité, ale jedná se především o jednoduché cukry a zároveň vysoký podíl tuků. Tato kombinace podporuje ukládání tuků.  
  • Na druhou stranu obsahuje vánoční strava málo bílkovin a vlákniny.  Sice si můžete udělat po svátcích odlehčený salát, vždyť ledové saláty jsou celoročně na pultech v supermarketech, ale tělo se chce v zimě spíše zahřívat. Z tohoto důvodu doporučuji udělat si spíše luštěninový salát, zařadit lehké druhy masa a ryb. Výbornou večeří mohou být jídla obsahující vejce. K jídlům přidávejte kvašenou zeleninu např. Rychlokvašenou zeleninu.
  • Během svátků je také více příležitostí jíst, a to z důvodu návštěv a různých setkání. Mnohdy jíme, i když vlastně nemáme hlad. A to vše zapíjíme alkoholem. Než chlebíčky a jednohubky vybírejte spíše z obložených talířů kvalitní šunky, sýry a k tomu přikusujte zeleninu. Samozřejmě vždy neovlivníte, co se bude podávat a nechcete urazit hostitelku, v tom případě bych konzumovala jen do určité hodiny, např. do 21 hodiny s tím, že pak už bych pila jen vodu.  Dobře Silvestr je výjimka :-) 
  • Pokud se večírek již zvrtne v nezřízené konzumaci jídla a pití, určitě doporučuji zařadit půsty - klidně celé dopoledne pijte pouze vodu a k obědu si dejte vývar. Půsty každopádně zařazujte častěji během svátků, pomohou vám k odlehčení a snížení nadbytečného příjmu energie. Určitě se nic nestane, když občas vynecháte večeři. 
  • Vyhněte se popíjení slazených nápojů. Určitě svému tělu uděláte velkou službu, když budete pít jenom vodu. Pro svátečnější pocit si do ní přidávejte kousky ovoce. Pamatujte, že mnoho kostek cukru obsahují i džusy. Skutečně nejsou vhodnější než kolové nápoje.
  • Volné dny využijte k procházkám a pohybu v přírodě. 
  • A pamatujte, kdo se bude postit na Štědrý den, uvidí zlaté prasátko :-)