Jak na správné SMOOTHIE?

26.06.2023

Smoothie je poslední dobou moderní nápoj a kdo jej nepije, jako by nebyl. 😊 Vyskytlo se mnoho fresh barů a zařízení, které se předhánějí v nabídce smoothie na hubnutí, na vitalitu nebo dodání energie. A skutečně energetická hodnota může být vysoká. Obzvlášť, když si do smoothie dáme plnotučné mléko či smetanu. Pokud navíc smoothie popíjíme v práci, kde celý den prosedíme, může se skutečně jednat o nadměrný příjem energie. 

Možná máte spojené smoothie s dětstvím, kdy nám maminka mixovala domácí jahody s mlékem ke svačině, to jsme tomu ještě říkali koktejl. V té době jsme měli mnohem větší výdej než v dnešní době, většinou jsme jej popíjeli v létě, kdy byla velká úroda jahod a my celé léto trávili venku. 

Úskalí smoothie:

Smoothie je i výborný způsob, jak dostat ovoce a v lepším případě zeleninu do dětí. Bohužel ale zase, pokud použijeme více druhů a kusů ovoce, vypijeme naráz mnoho ovoce, potažmo fruktózy, která se v tekuté podobě dostane rychle do krevního oběhu. Navíc fruktóza je zatěžující pro naše játra a má v nadměrném množství neblahý vliv na tučnění jater.

Přínosy smoothie:

Na druhou stranu smoothie je oproti džusům výborným zdrojem vlákniny, která je mechanicky rozmixovaná. Tento způsob úpravy může být pro někoho lépe stravitelnější než konzumace celého ovoce nebo zeleniny. Vláknina je velice důležitá pro náš střevní mikrobiom, pomáhá nám odvádět z těla toxiny. V České republice máme bohužel celkově nízký příjem vlákniny ve stravě, takže smoothie může být šikovné řešení pro všechny, kdo chce zvýšit její příjem.

A co by takové správně sestavené smoothie mělo obsahovat?

Měly by v něm být zastoupeny všechny 3 makroživiny – sacharidy/bílkoviny/tuky. Abychom využily všechny benefity, které nám smoothie může poskytnou je potřeba myslet na pár základních principů:

SACHARIDY – jsou zdrojem energie, vlákniny a mnoha vitamínů a minerálů

- Ovoce – vhodné jsou bobuloviny jako jsou borůvky, maliny, jahody, které dodají smoothie výbornou chuť, ale i antioxidanty. Můžete použít i banán, který smoothie příjemně osladí a dodá mu krémovou konzistenci. Podobnou službu, co se týče konzistence, udělá i avokádo.

                         Jahody bývají dost často součástí smoothie. Dodají mu sladkou chuť. 

Pokud byste si potřebovali smoothie dochutit, můžete použít čekankový sirup nebo med, ale doporučuji sladkou chuť omezovat

- Vločky – pokud máte rádi, můžete si do smoothie přidat vločky, díky kterým si ještě více navýšíte množství vlákniny a minerálů (lze použít ovesné, rýžové, pohankové, jáhelné… dle chuti).

- Zelenina – vhodný je špenát, polníček. Kdo má rád i výraznější chutě, může zkusit řapíkatý celer. Díky tomu dostane smoothie další benefity v podobě chlorofylu a kyseliny listové

BÍLKOVINY – dodají nám pocit sytosti, vydržíme tak delší dobu bez jídla. Bílkoviny jsou pro náš organismus nezbytné a podílejí se na tvorbě svalové hmoty, enzymů, některých hormonů apod.

- Kefír, kefírové mléko, podmáslí, kokosový kefír (jsou zároveň i zdrojem tuků)

- Skyr, jogurt nebo tvaroh (jsou zároveň i zdrojem tuků)

- Sušený proteinový nápoj (odměrka cca 30g)

TUKY– jsou také zdrojem energie, dodají nám pocit sytosti a díky jejich přítomnosti se nám vstřebají vitamíny rozpustné v tucích (A,D,E,K). Navíc vše díky tuku chutná lépe 😊

- Mandlové, kokosové, ovesné, rýžové nebo kravské mléko

- Oříšky a semínka (nejlépe předem namočené ve vodě se špetkou soli) zlepší se stravitelnost. Vybírat můžete oříšky (vlašské, pekanové, mandlové, kešu atd.) nebo semínka (slunečnicová, lněná, konopná, sezamová, chia apod.)

- Olej – lisovaný za studena (olivový, lněný, konopný, z pšeničných klíčků apod.) Opět vybírejte dle chuti.

- Kokosový olej – pro milovníky kokosu 😊

A nemůžeme zapomenout na vodu, která dodá smoothie požadovanou konzistenci. Díky smoothie si tak můžete zlepšit pitný režim.

Recept na "Výživný koktejl"

½ hrnku čerstvých borůvek/malin/jahod…,

1 hrst čerstvých, špenátových listů

1 lžička dýňových semínek, 1 lžička mletých lněných semínek, 1 lžička konopných semínek,

5 kusů vlašských ořechů

¼ avokáda,

Pár kapek citrónové šťávy,

½ hrnku neslazeného mandlového mléka

Vše rozmixujeme, pokud bude smoothie husté, přidejte mléko nebo vodu.