Meduňka lékařská

04.09.2023

Meduňka nebo-li Melissa officinalis - bylinka pro zklidnění těla i duše. Další bylinka, kterou nemusím asi zdlouhavě představovat, nicméně možná jste měli stejně jako já meduňku zaškatulkovanou "pouze" jako uklidňující, vhodnou před spaním. Ona toho ale umí daleko více.  

  • Uklidnění nervů a zlepšení nálady: Meduňka je často používána pro své schopnosti uklidnit nervy a zlepšit náladu. Má mírné sedativní a antidepresivní vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit úzkost a stres. Například meduňkový čaj může být skvělým způsobem, jak si odpočinout a zrelaxovat se po náročném dni. 
  • Podpora spánku: Díky svým uklidňujícím vlastnostem může meduňka pomoci navodit spánek. Její konzumace večer, například ve formě čaje, může přispět k lepšímu usínání a kvalitnějšímu spánku. 
  • Antioxidační účinky: Meduňka obsahuje látky s antioxidačními vlastnostmi, které pomáhají bojovat proti volným radikálům a ochraňují buňky před poškozením. Antioxidační účinky meduňky mohou podpořit celkové zdraví.
  • Podpora trávicího systému: Meduňka pomáhá zmírnit problémy žaludeční, střevní, které jsou nervového původu.
  • Stejně tak zklidňuje srdeční obtíže nervového původu - arytmie, bušení srdce. 
  • Aromaterapie: kromě konzumace je meduňka oblíbená v aromaterapii. Olej z meduňky se používá k aromaterapeutickým účelům pro zlepšení nálady a uvolnění. 
  • Antivirové vlastnosti: Některé studie naznačují, že meduňka by mohla mít antivirové vlastnosti a pomoci při ochraně před některými viry.

Z meduňky lze vyrábět: čaj, esenciální olej, doplněk stravy nebo bylinnou koupel, obklady, mast nebo masážní olej. 

Pokud chcete, aby vám meduňkový čaj pomohl usnout - namíchejte si meduňky ve směsi cca 40-50%.Když potřebujete zklidnit, ale ne usnout, meduňky si do směsi nedávejte více jak 20%. 

I když jsou účinky meduňky pozitivní, je vždy důležité konzultovat její užívání s lékařem, zejména pokud máte nějaké zdravotní potíže nebo užíváte léky. Meduňka může mít kontraindikaci k některým lékům nebo léčbě (snížená funkce štítné žlázy).Stejně tak nepřehánějte délku užívání samotné bylinky.