Normální je cítit se dobře v každém věku

21.05.2023

Mezi mé nejčastější klientky patří ženy ve věku 45 - 55 let. Jejich příběhy bývají dost podobné, často slyším věty typu: "Jím relativně zdravě, celý život si stravu hlídám, přiměřeně se hýbu. Přesto se mi po 40.věku zvětšuje břicho, zjistili mi zvýšený cholesterol a zvýšenou glykemii. Občas mě pálí žáha, mám pocit těžkostí po jídle, jako by mi jídlo dlouho leželo v žaludku. Léčím se štítnou žlázou, natékají mi nohy, bývám unavená." atd. 


Mívají i podobné stravovací zvyklosti. Jídelníček většinou vypadá takto: 

Snídaně - ovesná kaše

Svačina - jablko

Oběd - rizoto (maso moc nemusím)

Svačina - káva s něčím sladkým (malý koláč)

Večeře - chleba s lučinou a okurkou/salát

Ano, tyto ženy jedí relativně zdravě, ale když se jich zeptáte, jak se cítí pár hodin bez jídla, řeknou: "Nevydržím více jak 3 hodiny bez jídla, jsem nervózní, unavená, mám pocit slabosti". 

To vše vypovídá o inzulínové rezistenci. Tento stav souvisí s činností našich buněk, které začínají být méně citlivé vůči inzulínu. Slinivka břišní musí tedy produkovat stále více inzulínu, aby buňky zareagovaly. Časem se zvyšuje hladina cukru v krvi (glykémie), začínáme nabírat kila (inzulín je anabolický hormon, za jeho přítomnosti máme tendence přibírat) atd...

Správně poskládaný talíř obsahující tuky a bílkoviny ve stravě zajistí jen velice pomalé navýšení glykémie v krvi. Vydržíme být po takovém jídle déle sytí. Nehoní nás mlsná.

Co tedy s tím? Postupujeme samozřejmě dle specifických problémů. 

Můžeme např.: 

  • Omezit sacharidy ve stravě - zároveň do stravy přidat kvalitní zdroje bílkovin a tuků
  • Eliminovat stravu, která podněcuje pálení žáhy a zařadit bylinky, které pomohou hojit sliznici
  • Pohlídat si i další aspekty životního stylu - pitný režim, pohyb...
  • Zjistit, jak je na tom lymfa a případně pracovat na zlepšení stavu. 
  • Zajistit stabilizaci rozkolísaných hormonů (estrogen vs progesteron vs testosteron) pomocí bylinek, stravy a doplňků stravy.
  • Pracovat na eliminaci únavy, dodání energie stravou a dalšími opatřeními.
  • Zařadit do stravy bylinky, které podpoří funkci trávicích orgánů.
  • Další opatření dle situace

S těmito změnami se pak dostaví rovnováha v těle a následně se i nastartuje hubnutí. I když se to může zdát složité, dá se to postupně řešit. Pokud chcete, můžeme se na to společně podívat a nastavit cestu k rovnováze. Nemusíte na to být sami. Je normální se cítit ve svém těle dobře, v každém věku.