Olejové výplachy úst

31.03.2022

Výplach úst olejem je považován za jeden z mnoha způsobů detoxikace. Tělo se efektivně zbavuje nečistot a škodlivin. S touto metodou se v historických materiálech setkáváme již v době Hippokrata, ale i v ayurvédě nebo tradiční čínské medicíně. Nebyl to jen způsob detoxikace, ale prevence nebo přímo léčby. Olejový výplach měl řadu podob a způsobů a používaly se k němu různé druhy olejů. 

Nejlepší na tom ovšem je, že vám zabere jen chvíli vašeho času a můžete jej provádět v klidu svého doma. Potřebujete k němu pouze kvalitní olej lisovaný za studena, škrabku na jazyk, případně kovovou lžičku.

Postup:

Můžete použít rostlinný, za studena lisovaný olej, který máte rádi a u kterého vám nebude vadit jeho příchuť, která po výplachu zůstává v ústech.  Vhodný je olej olivový, mandlový, sezamový nebo lněný. Určitě nedoporučuji používat stolní olej z plastové láhve. 

Množství maximálně jedna polévková lžíce, minimálně jedna čajová lžička. Velikost lžíce je individuální, pro začátek doporučuji spíše méně. Když s výplachem teprve začínáte, může dělat problém olej různě v ústech převalovat. A pokud nebudete v této činnosti ještě zběhlí, mohli byste olej polknout, což určitě nechceme! Každopádně toto množství časem navyšujte, abyste se dostali až na 1 velkou polévkovou lžíci. 

Na začátku si škrabkou nebo lžičkou seškrábněte jazyk, abyste jej zbavili povlaku, který se tam do rána usadil. Jemně, není potřeba příliš tlačit. 

Poté lžíci nebo lžičku oleje vložte do úst. V ústech si olej převalujte, nasávejte a srkejte mezi zuby při zavřených ústech 15 až 20 minut. (Na začátku vám může dělat problém třeba i 5 minut, nespěchejte na sebe, uvidíte, že se časem budete zlepšovat a získáte správný grif :-) )

Nezaklánějte hlavu, spíše ji mírně předkloňte. Snažte se olej nepolykat, když byste trochu spolkli, nic se nestane, ale detoxikace není tolik účinná.

Existuje mnoho doporučených způsobů, jak s olejem v ústech naložit. Vyzkoušejte níže uvedené a časem si osvojíte svůj postup, který vám bude vyhovovat. 

Zkuste olej "žvýkat". Díky tomu se olej dostane do všech zákoutí v ústech, mezi zuby, pod jazyk. Vychutnávejte si jeho chuť. Můžete olej "sát", kdy olej přecezujete a protahujete mezi zuby. Snažte se olej dostat mezi všechny zuby, můžete i mírně naklánět hlavu, aby se dostal mezi stoličky. Pohybujte jazykem nahoru a dolů, díky tomu se olej dostane pod jazyk, kde ústí různé žlázy.

Konzistence oleje se během kúry bude měnit. Nejprve je hustý. Postupně, jak se bude ředit slinami, zřídne. Nakonec byste měli vyplivnou bílou pěnu. (Opět se to ze začátku nemusí dařit, ale časem se to bude zlepšovat.)

Délka očisty je individuální, minimálně 5 minut, ale některé zdroje uvádí až 20 minut.

Po vyplivnutí tekutiny do toalety, si ústa řádně propláchněte vodou a můžete i prokloktat, abyste se zbavily zbývajícího oleje. 

Po cca 15 minutách si vyčistěte zuby nebo dejte snídani. 

                            Sezamový olej je na výplach ústní dutiny doporučený ayurvédou. 

Kdy tuto metodu praktikovat?

Olejový výplach úst lze provádět v kteroukoli denní dobu. Nejlepší čas je hned po probuzení, jen co vstanete z postele. Předtím nic nepijte a ani nejezte. Jen nalačno se zbavíte škodlivin, které se během noci usídlily ve vašich ústech. 

Výplach můžete provádět maximálně 3x denně, vždy před jídlem s prázdným žaludkem. Nikdy jej neprovádějte před spaním bez řádného vyčištění zubů! Určitě svému tělu prospějete, když výplach budete dělat třeba jen jednou denně, ale pravidelně. 

Postup je bezpečný, mohou jej tedy provádět děti, těhotné i kojící.