Sacher kousky

08.12.2021

Každým rokem peču klasické vánoční cukroví především pro návštěvu. A pak zdravější varianty bez cukru, mouky apod. Naše holky jsou již na takové cukroví zvyklé, tak jim přijde normální a jedí ho. Každým rokem také přidávám jedno nebo více druhů nového cukroví. Letos jsem se inspirovala časopisem Apetit a zkusila jejich Sacher cukroví. Jen jsem některé ingredience malinko poupravila nebo ubrala :-) Každopádně výsledek se povedl, jelikož miluji čokoládu, tak i když je toto cukroví spíše to klasické, asi neodolám :-)

(cca 25-30 kusů dle velikosti formiček)

Ingredience:

Těsto: 150g hladké špaldové mouky

50g mandlové mouky/najemno mletých ořechů (vlašské, lískové, mandle)

1 vrchovatá lžíce nepraženého kakaa

60g třtinového cukru

150g másla, nakrájeného na kousky

1 vejce, 1 špetka pravé vanilky/vanilkového-třtinového cukru (s pravou vanilkou nikoliv vanilínem)

Náplň: meruňková marmeláda

Ozdoba: 100g kvalitní hořké čokolády, kokosový olej, čokoládové hoblinky (použila jsem 70% čokoládové kousky)

Postup:

Špaldovou i mandlovou mouku spolu s kakaem a cukrem, vanilkou dáme na hromádku, do které uděláme důlek. Do důlku vyklepneme vajíčko a nakrájené máslo. Vše společně zpracujeme na hladké těsto. S těstem se krásně pracuje. Pokud by se lepilo, přidejte mouku. Zabalte do potravinářské fólie a nechte minimálně 30 minut v chladu odpočívat.

Troubu předehřejte na 180st. Dva plechy s nízkým okrajem vyložte pečícím papírem. Těsto vyjměte z lednice a vyválejte na moukou poprášeném válu na plát silný asi 3-4 mm. Vykrajujte z něj různé tvary. Doporučuji vždy vrchní díl mít s vykrojeným středem. Jen si pohlídejte, že máte dvojice. Pečte cca 8-10 minut v troubě. Sundejte papír i s cukrovím mimo horký plech a nechte vychladnout.

Mezitím si ve vodní lázni rozpusťte čokoládu, nařeďte ji lžičkou kokosového oleje a rozmíchejte. Cukroví s vykrojeným středem natřete rozpuštěnou čokoládou a posypte čokoládovými hoblinkami. Nechte ztuhnout.

Na spodní část dílu dejte meruňkovou marmeládu a slepte s vrchním dílem.