Tipy, jak se navrátit ke svým zdravým návykům

29.08.2023

Možná jste již z letních prázdnin a dovolených opět doma a s chladnějším počasím nastala nepříjemná situace, kdy jste se obtížněji dostávali do kalhot ne-li riflí. Možná se všechny ty drinky, grilovačky a all-inclusive dobrůtky podepsaly na vaší postavě. Navíc byla vedra, kdo by v nich sportoval?! Ještě než se vrhnete do omezujících diet, mám pro vás pár rad. Mohly by být pro vás takovým odrazovým můstkem k navrácení do optimálnějšího stavu:

 • Vraťte se opět ke zdravějšímu stravování: 
 1. Omezte jednoduché cukry - vyměňte je za ovoce, můžete si jej dávat jako "dezert", který jste byli zvyklí jíst na dovolené.

 2. Omezte nekvalitní tuky - vraťte se k oleji lisovanému za studena do salátů, které si ještě dopřávejte, k přepuštěnému máslu na tepelnou úpravu a k namočeným oříškům ke svačině. 

 3. Omezte brambůrky a další smažené pochutiny, které jste byli zvyklí jíst více, jelikož se grilovalo a více sedělo venku apod.

 4. Omezte alkohol - stejně jako u brambůrek, zkuste se opět navrátit k režimu, kdy večeře byla posledním jídlem dne. Dejte si třeba bylinkový čaj (já vím je to chabá náhražka, ale brzy vás odmění, uvidíte. Večerní chutě se eliminují a vám se bude lépe spát)

 5. Jezte pestře - využijte toho, že je ještě období dostatku lokální zeleniny a ovoce; chladnější počasí vybízí k tepelně zpracované zelenině, polévkám, které jsou celkově lépe tráveny. Takový vývar je vyloženě léčebný pro vaše střeva.

 6. Přidejte kvalitní doplňky stravy - vybírejte dle účelu, který chcete, aby splnily. Můžou to být zásadní pomocníci při dodání živin/přátelských bakterií nebo pomohou zahnat chutě na sladké. Každopádně dbejte na kvalitu a účinnou vstřebatelnost. *Můžeme spolu pořešit individuálně. 

 7. Hlídejte si množství - opulentní snídaně, obědy a večeře v hotelích jsou minulostí Snižte množství sacharidů na talíři, část přílohy vyměňte za zeleninu, dbejte na dostatečné množství kvalitních bílkovin a určitě nesmí chybět dostatek tuků. Inspirovat se můžete na www.petrahenychova.cz/recepty

 8. Jídla si dopředu plánujte, choďte na nákup se seznamem a vyhýbejte se nástrahám (stánek se zmrzlinou v každé druhé obci cestou z práce domů apod.). Vždy se pochvalte, jak jste šikovní, že jste odolali!

 9. Dbejte na pitný režim - není potřeba se přepíjet, ale kdykoliv budete mít chuť, nejdříve se napijte. Mně např. krásně funguje zelený čaj, zažene u mě chutě na sladké 

 10. Nebuďte na sebe přísní - občas si nějakou dobrůtku dopřejte, nevyčítejte si to - stanovte si jeden den v týdnu, kdy si něco dobrého dopřejete a těšte se na ten den až nastane (např. v sobotu ke kávičce). Uvidíte, že časem odměňovacích dnů bude ubývat. Pokud potřebujete zhubnout více kilo, tak volte zdravější alternativu zákusku.

 11. Zařaďte pohyb - zase způsob, který funguje u mě, přeci, když jsem si byla zaběhat, tak si to teď nepokazím Nemusíte hned běhat, ale zařaďte pravidelné procházky - postupně je prodlužujte, zrychlujte krok, uvidíte, že budete spokojení, jak se vám fyzička zlepšuje. 

 12. Začněte pozvolna, v klidu - zařazujte změny, které jsou pro vás reálné, dlouhodoběji udržitelné. Hurá akce sice člověka nabudí, ale jen na chvíli. Ať nemusíte začínat za měsíc znovu. 

 • Pokud cítíte, že změny nezvládnete nebo nevíte, kde začít, ozvěte se mi ráda vám pomohu 

 • Pokud začnete den zdravou - bezlepkovou pohankovou kaší - nerozhoupe se vám tak glykémie, díky obsahu bílkovin a kvalitních tuků a vydržíte sytí celé dopoledne a nebudete mít tendence se dojídat sladkým jídle