Zlaté mléko

08.12.2021

Také jste jako malé děti dostávali teplé mléko s medem, když jste nemohli spát? Tento zlatavý nápoj vám také pomůže usnout, ale navíc má i mnoho zdravotních benefitů.

Ingredience:

250 ml mléka (kravské, rostlinné - ovesné, mandlové, kokosové)

1/4 lžičky kurkumy

Špetka pepře (kayenský, černý)

Špetka skořice

1 lžička másla

Med/javorový sirup dle chuti

Postup:

Mléko zahřejeme v hrnku, přidáme veškeré ingredience (kromě medu) a mícháme do rozpuštění másla. Poté přelejeme do hrnku a když mléko trochu vychladne, vmícháme v případě potřeby med. 

Zdravotní benefity zlatého mléka:

  • Kurkumín, který je obsažen v kurkumě, má mnoho antioxidačních a protizánětlivých účinků. Je účinným lékem na všechna onemocnění dýchacích cest, neboť pomáhá bojovat s bakteriální i virovou infekcí. Poskytuje okamžitou úlevu při bolestech v krku, kašli, bronchitidě a zahlenění - a zajistí vám tak nerušený spánek. 
  • Díky svým protizánětlivým účinkům je kurkuma tradičním lékem na revmatické otoky a bolest kloubů.  Posiluje klouby, zlepšuje jejich pružnost a pomáhá proti řídnutí kostí. 
  • Zlaté mléko napomáhá přirozené detoxikaci jater a usnadňuje jim odbourat toxiny, které narušují rovnováhu v těle.
  • Kurkumin stimuluje žlučník k tvorbě žluči, což napomáhá lepšímu trávení a předchází vředům, průjmům a pálení žáhy. 
  • Antioxidační složky kurkumového mléka bojují s volnými radikály, o kterých je známo, že narušují naši kůži a připravují ji o pružnost. Šálek zlatého mléka denně je nejlepší pomocník při boji s ekzémy a vyhlazuje jemné vrásky. 
  • Laboratorní studie prokázaly schopnost kurkuminu předejít a zastavit rakovinné bujení v prsou, kůži, plicích, prostatě nebo tlustém střevě. Zlaté mléko také snižuje nežádoucí efekty chemoterapie. Sklenice kurkumového mléka denně může zpomalit postup nemoci i u pacientů s Alzheimerovou chorobou.  

Určitě i zde platí vše s mírou! Dávky vyšší jak 3g kurkumy denně by mohly přivést trávicí problémy, problémy s játry nebo žlučníkem.