Nadýmání - kdy je to "estetická" vada a kdy už problém 

12.07.2023

Každý z nás to jistě již zažil - nafouklé břicho, nepříjemný stav plnosti, plynatost. Pokud tato situace nastane svátečně, kdy si dáme u maminky knedlík se zelím a kachnou nebo po luštěninách, které jíme minimálně, tak asi není potřeba ani číst následující text. Pokud se ale cítíte takto nepříjemně pravidelně, každý den nebo i několikrát denně, tak pak už je potřeba situaci řešit. 

Nejdříve je dobré vysvětlit si dva odlišné pojmy:

Abdominální distenze - jedná se o viditelnou změnu obvodu břicha, vyznačující se roztažením břišní stěny.  To, že jste nafouklý, vidí i druhý člověk. Tuto změnu potvrdí i nutnost posunutí dírky na opasku. Zvětšení obvodu pasu se nazývá odborně DISTENZE a většinou je doprovázena nepříjemnými pocity jako je plynatost, zácpa nebo bolest břicha. U onemocnění typu syndrom dráždivého tračníku, může distenze činit i více jak 10 cm.

Abdominální nadýmání - je to váš subjektivní pocit, který není na pohled patrný. I tento stav doprovází nepříjemné pocity, např. plynatost. Tímto typem nadýmáním trpí většina pacientů léčící se s dráždivým tračníkem.

Příčiny nadýmání 

Většinou se jedná o kombinaci více aspektů, které je někdy problém rozklíčovat. Proto i zavedení jedné změny nemusí situaci zlepšit natož vyřešit.

  • Nerovnováha střevních bakterií 
  • Reakce na potraviny (intolerance, alergie)
  • Trávicí problémy (nedostatek kyseliny chlorovodíkové)
  • Hormonální nerovnováha, menstruace, která způsobuje zadržování vody (pozn. ženy mívají častější problémy s nadýmáním než muži)
  • Nadbytek stresu (ve stresu špatně dýcháme, snižuje se nám trávicí funkce, zhoršuje se nám imunitní funkce apod.)
  • Špatná technika dýchání
  • Nadměrný plyn (souvisí s nerovnováhou střevních bakterií a špatným trávením)
  • Další (těhotenství, porucha vyprazdňování žaludku = Gastroparéza, zánět břišní sliznice, viscerální hypersenzitivita apod.)

Nerovnováha střevních bakterií (neboli dysbióza)

Nerovnováha střevních bakterií může být způsobena:

  • dlouhodobým vlivem nevhodné stravy (nedostatek vlákniny, nadbytek jednoduchých sacharidů, nevhodných tuků, přídavné látky ve stravě)
  • vlivem léků (antibiotika) - antibiotika jsou bezesporu účinná léčiva proti mnoha infekcím, vedle patogenních bakterií, bohužel ale usmrtí i ty přátelské bakterie
  • vlivem stresu - chronický stres má vliv na mnoho oblastí v našem těle; vedle negativního vlivu na střevní motilitu, snižuje i imunitní funkce organismu
  • moderním životní styl (kombinace výše uvedených důvodů)
  • chronická onemocnění (zánětlivá oněmocnění střev jako je crohn, ulcerozní kolitida apod.)
  • bakteriální přerůstání v tenkém střevě (SIBO) - řešení vyžaduje komplexní postup

Řešení:

- Kombinované užívání probiotik s jedním nebo více kmeny ve spojení s úpravou výběru potravin a životního stylu představuje velmi účinné řešení těchto problémů. 

- Omezování jednoduchých sacharidů - zařazení celozrnných alternativ, které předem fermentujeme. Omezení polotovarů a průmyslově zpracovaných potravin, které často obsahují nekvalitní tuky (rafinované oleje) a jednoduché cukry. Tyto jednoduché cukry jsou potravou pro nepřátelské bakterie, které z nich prosperují a dostávají se do početní převahy nad těmi "hodnými".

- Zařazování vlákniny do jídelníčku by mělo být pozvolné, spíše se zaměřujte na méně vláknité druhy jako je okurka, mrkev nebo cuketa. S navyšováním vlákniny si pohlídejte i dostatečný pitný režim. 

- Eliminace stresu - existuje spousta účinných metod řešení stresu - někomu pomáhá jóga, procházky, metoda všímavosti apod. Určitě bych vyzkoušela adaptogenní byliny, případně nervína (levandule, meduňka, oves apod.)

- U někoho zabere až speciální dieta např. FODMAP

- Pokud si nevíte rady, obraťte se na , pomohu vám tento problém uchopit komplexně přes nutrici nebo účinné doplňky stravy.


SIBO je stav, kdy se v tenkém střevě objeví neadekvátní množství bakterií. Běžně je mnoho bakterií v tlustém střevě, v tenkém pak minimum. SIBO nastává, když se větší množství bakterií přemístí právě z tlustého do tenkého střeva. Tam začnou spotřebovávat potravu a vytvářet plyny.  Projevem pak je nadýmání, plynatost, bolest břicha, nevolnost, dyspepsie, únava, průjem a zácpa. Méně často se může projevit i snížené vstřebávání, hubnutí, anémie. SIBO je spojováno s mnoha onemocněními, včetně syndromu dráždivého tračníku, růžovky, obezity, autoimunitních onemocnění štítné žlázy a zánětlivých střevních onemocnění.

Řešení SIBA je složitější a zahrnuje jak antibiotickou léčbu, tak dietní opatření (nejčastěji FODMAP), kdy se omezí fermentovatelné sacharidy. Dieta se doporučuje na omezenou dobu cca 6-8 týdnů. 


Reakce na potraviny

Alergická reakce těla na potraviny znamená, že náš imunitní systém vyhodnotil, že je některá potravina nebo její složka (bílkovina, enzymy) pro tělo nebezpečná a produkuje proti ní protilátky (převážně IgE). Tyto protilátky uvolňují histamin a další chemické látky do krve. Příznaky alergie jsou kožní projevy, svědění, otok obličeje, dušnost, zvracení, průjem.

Intolerance oproti alergické reakci není obvykle způsobena imunitním systémem a nejsou tvořeny protilátky. Jedná spíše o špatný mechanismus trávení nebo metabolizací určité složky potraviny. Projevy intolerance je nadýmání, průjem, zácpa, bolesti břicha, ale i migrény nebo únava.

Obě reakce se můžou projevit i po potravinách, které jíme běžně, denně po mnoho let. Schválně se zamyslete, které to jsou ve vašem případě? Od svých klientů slyším nejčastěji tyto možnosti:   

  • obilné produkty (tzn. obsahující lepek) jako je pšenice, žito, oves, špalda
  • mléčné výrobky (tzn. obsahující laktózu) sýry, mléko, máslo, smetana
  • rajčata
  • vejce
  • arašídy
  • sója
  • tropické ovoce (banány, citrusy, ananas...)

Řešení alergie: 

- Pomocí testů (dechový nebo krevní test u lékaře) lze protilátky IgE zjistit a poté danou potravinu ze stravy vyřadit. Další postup je třeba řešit s lékařem/alergologem.

Řešení intolerancí:

- Je zdlouhavější a složitější, jelikož z krve nelze určit dle IgE protilátek jako u alergie. Určitě pomůže rozklíčovat problematickou potravinu, když si budete psát "deník", co jste jedli. Reakce může totiž nastat až po 72 hodinách.

- Poté problematickou potravinu vyřaďte min. na 3 týdny a poté zkuste pomalu navracet nazpět. V  mezidobí může pomoci nasazení probiotik a prebiotik, zaléčení střev (doplňky stravy, byliny). Pokud se opět objeví reakce, potravinu vyřaďte. 

- Při opakované reakci zkuste alternativy např. u mléčných výrobků, jsou to rostlinné produkty (mandlové, kokosové, rýžové či ovesné), u lepku, pak bezlepkové potraviny (pohanky, jáhly, quinoa či rýže). Někomu pomohou bezlaktózové produkty, je potřeba vyzkoušet, co vám bude dělat dobře.

Stres (především ten dlouhodobý, chronický)

Stres má vliv na mnoho faktorů. Pokud se však zaměříme na trávicí a vyprazdňovací soustavu, tak má vliv na:

  • fungování střev (spojován se syndromem dráždivého tračníku)
  • schopnost vytvářet dostatečné množství trávicích šťáv
  • snižování slizniční imunitu a zvyšují riziko zánětlivých reakcí (IgG) na potraviny
  • vyprazdňování žaludku
  • stimulaci tranzitu tlustým střevem
  • a mnoho dalšího 

Řešení: 

Každý máme různou reakci na stres. Každý se také se stresem vypořádáme jinak - někomu fungují procházky nebo jiná fyzická aktivita, meditace nebo deník vděčnosti. Určitě lze doporučit i adaptogenní byliny nebo nervína, které pomohou lépe se se stresem vyrovnat. Mnoha klientům pomohla i pravidelná suplementace hořčíku (s dobrou vstřebatelností).

Nadbytečný plyn

Může souviset s/se: 

  • bakteriálním kvašením a někdy i s kvašením kvasinek
  • nadbytkem rafinovaných sacharidů, kterými se bakterie živí
  • větším množství ovoce (fruktózy)
  • špatnou pohyblivostí střev
  • SIBO
  • příliš velkou porcí snědeného jídla najednou, s nedostatečně prosliněným jídlem, jedením ve spěchu a stresu
  • špatnou kombinací potravin

Řešení:

- Najít příčinu - rozklíčovat o jaký problém se jedná a dle toho postupovat

- Zaléčení střevní stěny - probiotické a prebiotické přípravky (Saccharomyces boulardii - probiotikum, které funguje jako první pomoc při regeneraci střev). Svoji důležitou roli sehrají i Bifidobakterie a Lactobacily

- Vždy se vyplatí pomalé, vědomé jedení. 

- Vyřaďte na určitě dobu nadýmavé potraviny (brokolice, květák, zelí - u zeleniny, fazole, hrách - u luštěnin, popř. ty, co máte vysledované. Někomu pomůže na chvíli omezit kvašené potraviny a po zaléčení střev, opět postupně zařazovat a sledovat reakce těla. 

- Ve stravě se zaměříme na prospěšné tuky (oleje lisované za studena do studené kuchyně, přepuštěné máslo do teplé), lehké bílkoviny (bílé druhy masa, dobře snášené luštěniny - červená čočka, předem namočená), vláknina, vývary, rostlinná mléka, dopředu namočené oříšky a semínka

- Přidání hořčin (pampeliška, čekanka, rukola) do stravy, jablečného octa nebo cílených enzymů. Mezi účinná antimikrobiotika patří berberin, česnek, olej z černuchy seté atd.

*SIBO vyžaduje komplexní přístup, proto zde nevypisuji řešení na něj. 

Trávicí obtíže

  • Mohou pramenit sníženou produkcí kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Její úbytek může být přirozený věkem, ale i dlouhodobým stresem, špatně poskládanou stravou, kterou jíme dlouhodobě nebo užíváním léků.
  • Pankreatická nedostatečnost - běžnými příznaky nedostatečnosti slinivky je právě nadýmání a plynatost, pocity těžkosti po jídle nebo kousky nestráveného jídla ve stolici

Řešení:

- Eliminace těžkých, smažených, průmyslově zpracovaných potravin

- Zařazení kvalitních tuků, hořčin, jablečného octa a fermentovaných potravin (zařazovat raději postupně)

- Pomůže zařazování krátkodobějších půstů nebo větší pauz mezi jídly 

- Pomalé kousání, řádně proslinění soust

- Neředit zbytečně potravu vodou - pijte nejpozději 30 minut před nebo 60 minut po jídle

- Vyloučení hypochlorhydrie/hyperchlorhydrie, testy na množství kyseliny chlorovodíkové

Hormonální nerovnováha

Problémy s nadýmáním právě z důvodu hormonální nerovnováhy pociťujeme nejvíce během těhotenství nebo v menopauze. 

  • progesteron - který je tvořen žlutým tělískem a poté tuto funkci přebírá placenta (v těhotenství). Progesteron uvolňuje hladké svalstvo - může tedy zpomalit pohyb střev (peristaltiku), natrávená potrava zůstává déle ve střevech, což může přispívat k nadýmání
  • estrogen - jeho nízké hladiny způsobuji snížení produkce žluči, což může vést k zácpě a poté i k nadýmání
  • výkyvy v hormonálních hladinách v menopauze způsobují zadržování vody a tvorbě plynů

Zaměřit se na správnou stravu bude velice důležité. Bílé pečivo vyměnit za kváskový žitný nebo žitno-pšeniční chléb. Celkově si pohlídat a případně omezit konzumaci sacharidů, především těch nekvalitních, obsahující jednoduché cukry. Omezit ve stravě zeleninu typu kapusta, brokolice nebo květák. Popíjet čaje na zlepšení trávení jako je fenyklový nebo mátový. Hormonální nerovnováha je komplexní problém, který je potřeba řešit pomocí úpravy stravy, doplňky stravy nebo bylinkami. 

Nadýmání nás může také často potrápit, když začneme jíst více vlákniny - zeleniny v létě nebo když chceme jíst zdravěji, tak ten začátek můžeme trochu přepísknout. Více informací naleznete v článku: Může zelenina za trávicí obtíže?

Co pro to můžeme udělat doma?

Prevence je jednoduší pokud známe příčinu. Pokud si všimnete, že po určitém jídle dochází k nafouknutí břicha, možná budete schopni se konkrétní potravině vyhnout. 

Identifikujte citlivost na potraviny a podle toho změňte svůj jídelníček.

Jezte menší množství pomaleji. Mezi jídly dělejte větší pauzy. 

Pijte více vody a jezte více vlákniny, abyste zabránili hromadění odpadu.

Před jídlem vyzkoušejte trávicí enzymy a probiotika.