Tuk je váš přítel.

16.05.2023

"Tělesný tuk je váš PŘÍTEL" Většina mých klientek se podiví nad tím, když ode mě slyší tuto větu. Pomyslí si: Cože? Jak může být něco tak ošklivého, neforemného a hyzdícího mou postavu, můj přítel? 


I když se chcete zbavit tuku na svém těle, neznamená to, že jej vyřadíte ze své stravy úplně. I takový kokosový koláč lze připravit ve zdravém duchu https://www.petrahenychova.cz/l/kokosovy-kolac/


Množství tuku odpovídá, množství vytvořeného odpadu metabolismem.  

Řeč je o podkožním tuku. Určitě víte, že takové tučné vepřové maso není zrovna zdravé, jelikož si tam pašík ukládá všechny toxiny. Stejně tak to ale funguje i u nás lidí. Sice se oproti potíme, ale ruku na srdce, kolikrát během týdne děláte tělesnou aktivitu, u které se zpotíte? Všechen odpad metabolismu, který vzniká během let, co jsme tělo trápili nedostatečnou výživou, deficitním příjmem minerálů a vitamínů, se ukládá právě do tuku. Odpad se uloží do tuku a "neotravuje" nám krev a orgány. 

 Jak se to vlastně takhle všechno semele?

  • Svá těla spíše vykrmujeme než vyživujeme (preferujeme rychlé cukry – především ženy ve stresu vyhledávají cukry společně s nekvalitními tuky ve formě zákusků, aby se tzv. "odměnily; ve spěchu volíme polotovary a průmyslově zpracované potraviny s deficitním příjmem kvalitních živin, kvalitních tuků, bílkovin, vitamínů a minerálů. 
  • Ve stravě převládají sacharidy (pečivo, přílohy), citelně nám chybí kvalitní bílkoviny a ještě více chybí kvalitní tuky! Na což mozek začíná reagovat zvýšeným pocitem hladu/chutí, aby nás "donutil" se najíst. Jelikož ale hlad a chutě spíš "zaplácneme" rychlovkami na uspokojení chutí - z důvodu nedostatku času volíme polotovary, nemáme čas se v klidu najíst, stáváme se stále více podvyživenějšími - i když na první pohled se tak nejeví, jelikož kupujeme větší oblečení a ručička na váze ukazuje vyšší cifry - to nás "donutí" ubrat na jídle.... a kolotoč různých diet se rozjíždí. 
  • Potraviny o nízké kvalitě vytvářejí v těle příliš mnoho zánětlivých reakcí (můžou nás začít bolet klouby, zvyšují se tuky v krvi) a objevují se hormonální problémy (vlivem stresu, nekvalitní stravy...), což vede k dalším problémům v podobě ztráty energie, zhoršení spánku, narušení cirkadiálního rytmu...

Batátové lasagne dodají tělu ty správné živiny - bílkoviny, tuky a komplexní sacharidy. Nechybí ani vláknina a antioxidanty https://www.petrahenychova.cz/l/batatove-lasagne/


  • Zmenšuje se produkce žaludečních šťáv - máme pocit, že nám jídlo leží dlouho v žaludku, omezujeme maso a některé další zdroje bílkovin. Sacharidy nám nevadí, takže ve stravě se mnohdy ještě více navýší...
  • Vlivem všech výše uvedených problémů se snižuje detoxikační a antioxidační kapacita těla...Dostáváme se do začarovaného kruhu, kdy ve snaze dodat energii, saháme po dalších sacharidových jídlech. 
  • Slinivka břišní může být z věčného pumpování inzulínu "unavená", zvyšuje se nám glykémie v krvi a můžeme si vyslechnout diagnózu "Prediabetes nebo Diabetes II.typu". 
  • Další generaci předáváme geny, u kterých je bohužel předpoklad, že se tato degenerativní onemocnění ukáží dříve. Dokládá to např. cukrovka – dříve stařecká, nyní se objevuje u stále mladších lidí. Takže pokud vaše babička měla tzv. stařeckou cukrovku, neznamená, že u vás nemůže vypuknout již ve středním věku. Vše ale máte ve svých rukou.  

Doufám, že jsem reputaci tuku napravila, to ale neznamená, že si jej máte nechat a podporovat jeho růst Naopak poděkovat mu, že vás chránil, ale že již nyní jeho služby nepotřebujete a s láskou se s ním rozloučit a nastavit ve stravovacím a životním stylu kroky, které uspíší jeho odchod. 

A pokud byste potřebovali pomoci, tak se na mě obraťte. Moc ráda pomáhám klientům balit mu kufry.  https://www.petrahenychova.cz/kontakt/